INOX MATERIJAL
Proizvodi od inoxa su sve više zastupljeni, kako u svijetu tako i kod nas. Kvalitet, i način održavanja, u vrlo kratkom roku pokazuju potpunu isplativost inox proizvoda. Inox je zbog svojeg tankog pasivnog sloja na površini vrlo otporan na koroziju i zato ne treba druge organske ili metalne slojeve zaštite kako bi poboljšao svoju otpornost ili izgled. Bez obzira na ove sjajne osobine ipak je određeni nivo čišćenja i održavanja inox ograda dobrodošao kako bi ove osobine i ostale postojane. Za svako uklanjanje nečistih naslaga i zadržavanje atraktivnog izgleda inox ograde, u principu ih je dovoljno održavati kao i druge funkcionalno - dekorativne materijale na objektu, npr. staklo.
ČIŠĆENJE I ODRŽAVANJE
Odmah nakon montaže elemente od inoxa, inox ograde, inox limove treba očistiti od svih nečistoća, prašine, cementa i eventualno nanijeti tanki zaštitni film kako bi se spriječilo taloženje prljavštine i masnoće. Strogo je zabranjeno: strugati metalnim predmetima, čeličnom vunom i sl. Koristiti sredstva koja sadrže: solnu kiselinu, izbjeljivače, sredstva za čišćenje srebra, abrazive (pijesak...) Na vanjskim inox ogradama i elementima kiša čini dobar dio održavanja. Mekana krpa ili spužva i razrijeđeni deterdžent za posuđe sasvim su dovoljni. Sredstvo za pranje stakla (bez klorida) je idealno za polirane površine na inoxu.
Kod jako zapuštenih i prljavih površina možemo koristiti kompresor (mini wash) sa temperaturom vode 60-80°C ili polituru za hromirane dijelove automobila.
Kod masnih i uljnih mrlja možemo upotrijebiti sredstva na bazi alkohola ili razređivača, npr. špirit, aceton. Pri tome paziti da rastvorenu prljavštinu ne razmazujemo po površini inoxa. Inox ograde u interijeru najčešće se čiste od otisaka prstiju. U pravilu je ovdje dovoljna meka krpa i blago sredstvo za pranje posuđa ili prozora.